Odbijen prijedlog o uvođenju skeniranja glasačkih listića!
Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH kojim je bilo predviđeno uvođenje tehnoloških novina poput optičkog skeniranja glasačkih listića, uvođenja biometrijskih čitača otiska prsta i video-nadzora odbijen je u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.
Dom naroda prihvatio je većinom glasova negativno mišljenje Ustavnopravne komisije za ovaj zakon, čime je okončana njegova procedura u parlamentu.
Učestvujući u raspravi o navedenom zakonu predsjedavajući Doma naroda, Ognjen Tadić, ocijenio je da bi se nastavljanjem procedure za ovaj zakon izgubilo dragocjeno vrijeme.
– Ako ga vratimo Ustavnopravnoj komisiji, ništa se neće riješiti – konstatovao je Tadić i zauzeo se za deblokadu situacije, za koju je naveo da je posljedica podijeljenosti dva bloka u parlamentu.
Kao način izlaska iz ove situacije Tadić je rekao da on i srpski delegat Dragutin Rodić imaju namjeru da ponude kompromisan prijedlog koji bi uključio uvođenje savremenih tehnoloških metoda poput skeniranja glasova, ali i da se te metode primijene i testiraju na lokalnim izborima 2020. godine u gradovima Republike Srpske, Brčko distriktu i sjedištima kantona u Federaciji.
Hrvatski delegat Zdenka Džambas negodovala je što se u medijskim pisanjima za HDZ i SNSD navodilo da se protive usvajanju izmjena i dopuna Izbornog zakona jer žele kontrolu izbora.
– Niko ne želi da kaže da su sva mišljenja o primjeni predloženih rješenja koja smo tražili od Agencije za identifikacione dokumente, Savjeta ministara, Agencije za zaštitu ličnih podataka, Centralne izborne komisije bila negativna – istakla je DŽambasova.
Ona je navela da je Agencija za zaštitu ličnih podataka ocijenila da se predloženim rješenjima zadire u ljudska prava, da je bila i protiv video nadzora, a posebno protiv uzimanja otiska prsta, jer to otvara mogućnosti za zloupotrebe.
– Dozvolili su elektronsko glasanje, ali ni za to, kao ni za skenere nema para – zaključila je DŽambasova.
Ona je podsjetila da na velikom broju glasačkih mjesta nema signala, a da ih je blizu 100 bez struje.
– Mi nismo zemlja koja to u ovom trenutku može da izdrži – naglasila DŽambasova.
Hrvatski delegat Martin Raguž smatra da u BiH postoje stranke kojima ovakvo stanje odgovara.
– Ima nas koji smatramo da je riječ o potpunoj političkoj nespremnosti – istakao je Raguž, koji je bio za to da se predloženi zakon zadrži u parlamentarnoj proceduri kako bi se vratilo povjerenje birača u izborni proces.
Dom naroda nije podržao ni Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o nezavisnim i nadzornim tijelima, koji je predložio Savjet ministara, kao ni Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju u institucijama BiH, a koji su predložili delegati Bariša Čolak, Halid Genjac i Darko Babalj.
Podršku delegata dobio je Izvještaj o radu Savjeta nacionalnih manjina BiH za prošlu godinu, dok nisu usvojeni izvještaji Centralne banke i Upravnog odbora Izvozno-kreditne agencije.
Izvještaj o radu Državne regulatorne komisije za električnu energiju u 2017. godini usvojen je, uz zaključak da Komisija dostavi Domu naroda izvještaj po sektorima o iznosima i rezultatima subvencija za električnu energiju.
Davanjem saglasnosti za ratifikaciju više sporazuma i memoranduma završena je današnja sjednica Doma naroda.
(srpskacafe)