Novi namet Vlade RS ugrožava isplatu saobraćajnih odšteta (FOTO)
Udruženje društava za osiguranje Republike Srpske ustalo je protiv novog nameta Vlade RS koja namjerava da im jedan odsto bruto premije ostvarene iz osiguranja od autoodgovornosti naplaćuje još tri godine. Iz osiguravajućih kuća su pisali Narodnoj skupštini RS i upozorili da će biti ugrožena isplata šteta oštećenim licima u saobraćajnim nezgodama.
Naime, Vlada RS je odlučila da dodatno optereti osiguravajuća društva tako što će im namet od jedan odsto bruto premije ostvarene iz osiguranja od autoodgovornosti naplaćivati još tri godine „za unapređenje bezbjednosti saobraćaja“.
Zakon o obaveznim osiguranjima u saobraćaju na snazi je od 14. oktobra 2015. godine i njime je predviđeno da osiguravajuća društva tri godine plaćaju jedan odsto bruto premije ostvarene iz osiguranja od autoodgovornosti. Ova zakonska obaveza trebala je da važi do 14. oktobra ove godine.
Međutim, iako nije planiran programom rada Vlade i Narodne skupštine Republike Srpske za ovu godinu, Vlada je po hitnom postupku uputila u parlament Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o obaveznim osiguranjima u saobraćaju, a kojim se pomenuta obaveza društava produžuje do 14. oktobra 2021. godine. Pred poslanicima bi ovaj zakon trebalo da bude na današnjoj sjednici.
U dopisu osiguravajućih kuća upućenom poslanicima navodi se da je Vlada RS trebala da vrši analizu efekata primjene zakonske odredbe koja je 2015. propisala naplatu pomenute naknade, kao i analizu utroška sredstava.
„Međutim, ni nakon tri godine primjene Zakona, javnost i društva za osiguranje nisu upoznati sa načinom trošenja prikupljenih sredstava, kao i efektima primjene na prevenciju bezbjednosti u saobraćaju. Činjenica je da je na osnovu naplate pomenutog nameta od društava za osiguranje od oktobra 2015. godine do kraja 2017. godine u Budžet RS uplaćeno više od 2,5 miliona KM. Naprotiv, društva za osiguranje u svojim statističkim pokazateljima u kontinuitetu bilježe porast broja odštetnih zahtjeva po osnovu autoodgovornisti“, naveli su iz Udruženja društava za osiguranje.
Tvrde da su stavljeni u nepovoljniji položaj u odnosu na osiguravajuće kuće u FBiH koje ne plaćaju ovu vrstu nameta, kao ni osuguravajuća društva u regionu.
„U Direktivama EU nisu date smjernice da se oblast bezbjednosti u saobraćaju finasira iz ovih sredstava. Usvajanjem izmjena Zakona i produženjem roka naplate pomenutog nameta ne bi se postigli nikakvi efekti, samo bi se društva izložila dodatnim troškovima, što bi se svakako odrazilo na njihovo poslovanje, čime bi se ugrozila realizacija njihove osnovne uloge isplate šteta oštećenim licima u saobraćajnim nezgodama“, istakli su iz osiguravajućih kuća.
Iz Ministarstva saobraćaja i veza RS, koje je iniciralo izmjene zakona, kao razlog za to naveli su potrebe daljeg finansiranje projekata u vezi sa unapređenjem bezbjednosti saobraćaja na putevima u Srpskoj.
„Potrebno je obezbijediti dodatna sredstva za finansiranje sistema bezbjednosti saobraćaja, uključujući i finansiranje aktivnosti predviđenih strateškim dokumentima Narodne skupštine Republike Srpske u oblasti bezbjednosti saobraćaja, uz napomenu da je realizacija tih aktivnosti predmet multidisciplinarnog djelovanja više nadležnih organa i organizacija“, istaknuto je u obrazloženju Vlade.
Dodaju da bi u suprotnom bila ugrožena realizacija četvrte faze aktivnosti predviđenih Strategijom bezbjednosti saobraćaja na putevima Republike Srpske za period 2018-2022. godina.
Pored pomenute izmjene zakona, propisano je i da osiguravajuća društva sa sjedištem u Brčko Distriktu budu obveznici plaćanja navedene naknade, s obzirom da ranije za njih ova obaveza nije bila propisana.
(capital.ba)