Probiotici i prebiotici: u čemu je razlika?
Probiotici i prebiotici su jednako važni za čovjekovo zdravlje, ali je njihova uloga potpuno drugačija.
Iako zvuče jako slično, njihova uloga u tijelu je potpuno različita.
Probiotici su dobre bakterije, a prebiotici su hrana za te bakterije. Probiotici i prebiotici su jednako važni za čovjekovo zdravlje, ali je njihova uloga potpuno drugačija.
Probiotici su žive bakterije koje pronalazimo u određenim namirnicama ili suplementima. Prebiotici su spojevi koje pronalazimo u sastavu ugljikohidrata i probioticima služe kao hrana.Uravnoteženi unos probiotika i prebiotika omogućava uravnotežen balans dobrih bakterija unutar probavnog sistema koje imaju pozitivan utjecaj na zdravlje cjelokupnog organizma.
Koja hrana sadrži prebiotike?
Prije nego počnete uzimati suplemente prebiotika, sjetite se da veliki broj namirnica sadrži visok udio prebiotika.
Njih pronalazimo u sljedećim namirnicama:
- grah, grašak i mahune
- zobene pahuljice
- banane
- bobičasto voće
- šparoge
- listovi maslačka
- bijeli luk
- poriluk
- luk.
Prebiotici su vrsta vlakana koje čovjek ne može probaviti, ali mogu bakterije unutar probavnog sistema. Ta vlakna probioticima služe kao izvor nutritivnih spojeva i učestvuju u održavanju dobrog rada probavnog i imunološkog sistema.
Koja hrana sadrži probiotike?
Fermentirana hrana je najbolji izvor probiotika, a uz njih sadrži i visok udio probavnih enzima i nutritivnih spojeva koji poboljšavaju zdravlje cjelokupnog organizma:
- kiseli kupus
- kimchi
- kombucha čaj
- kefir
- kiselo nepasterizirano povrće.
Ako želite povećati unos probiotika unosom fermentirane hrane, ona mora biti nepasterizirana jer proces pasterizacije uništava dobre bakterije.