Kultura

Stounhendž nudi rijetku priliku: 20 minuta samoće u kamenom krugu

Posjetioci čuvenog praistorijskog lokaliteta Stounhendž u Engleskoj uskoro će imati jedinstvenu priliku da provedu 20 minuta samoće unutar kruga drevnih kamenih monolita. Organizacija English Heritage pokrenula je inicijativu koja omogućava izabranim posjetiocima da dožive ovo mjesto bez uobičajene gužve.

Kako dobiti priliku

Da bi učestvovali u ovom jedinstvenom iskustvu, posjetioci moraju unaprijed kupiti ulaznice, nakon čega će biti uključeni u izvlačenje. Ovo je prvi put da se nudi ovakva prilika otkako je prije 125 godina uvedena naplata ulaznica za ovaj megalitski spomenik.

Pravila boravka u krugu

Tokom redovnih posjeta, turisti mogu posmatrati kamenje samo sa ograđene staze. Međutim, oni koji budu izvučeni moći će da uđu u sam krug, ali uz stroga pravila – nije dozvoljeno dodirivanje, naslanjanje niti sjedenje na kamenovima.

Skriveni detalji na dohvat ruke

Ova rijetka prilika omogućiće posjetiocima da izbliza vide detalje koji su inače teško uočljivi, poput tragova lišajeva, pukotina i drevnih gravura na površini monolita. Dobitnici izvlačenja moći će da povedu i članove svoje grupe, ali će imati i mogućnost da nekoliko minuta provedu potpuno sami na jednom od najpoznatijih arheoloških lokaliteta na svijetu.

Izvor
Glas Srpske

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button