Poznati beogradski biznismen uhapšen zbog prevare

Poznati beogradski biznismen G.K. (1979), vlasnik preduzeća „Taneo grup“ d.o.o. Beograd, uhapšen je danas u Beogradu zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična djela prevara u obavljanju privredne djelatnosti, falsifikovanje službene isprave i pranje novca.
Okolnosti hapšenja
Akcija je sprovedena u nastavku suzbijanja krivičnih djela protiv korupcije, po nalogu Javnog tužilaštva za organizovani kriminal. U njoj su učestvovali pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, UKP, SBPOK i Odjeljenja za suzbijanje organizovanog finansijskog kriminala.
Kako je izvedena prevara
Sumnja se da je osumnjičeni u aprilu 2024. godine, u namjeri da pribavi protivpravnu imovinsku korist, doveo u zabludu zastupnika jednog jordanskog preduzeća. Prilikom zaključivanja ugovora o kupoprodaji robe ukupne vrijednosti 4.900.000 evra, lažno je prikazao da će robu isporučiti u roku od dva mjeseca, iako je znao da to neće učiniti.
Oštećeno preduzeće je na račun njegove firme uplatilo avans od 403.710.000 dinara. Potom je svojim potpisom i pečatom ovjerio račun sa neistinitom sadržinom i dostavio ga svom knjigovođi, čime je prikazao da je ugovorena obaveza izvršena. Na taj način je svom preduzeću pribavio imovinsku korist u iznosu od 403.710.000 dinara i za isti iznos oštetio ino-privredno društvo.
Šta je pronađeno u pretresu
Tokom pretresa osumnjičenog i prostorija u kojima živi, pronađeno je i privremeno oduzeto 51.790 evra, tri ručna sata „Audemars Piguet“, tri „Rolex“ sata, jedan „Patek Philippe“, kao i automobili „Bentley Continental“, „Audi A8“, „Mercedes S“ i „Mercedes G“ klase.
Zadržavanje do 48 sati
Osumnjičenom je određeno zadržavanje do 48 sati. Po isteku tog roka, uz krivičnu prijavu, biće predat nadležnom tužilaštvu, piše Blic.






