Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Sport

Baksi serijom 10:0 do vođstva u finalu Istoka

Košarkaši Milvokija poslije preokreta u finišu utakmice pobijedili su Toronto 108:100 u prvoj utakmici finala Istočne konferencije NBA lige.

Reptorsi su u većem dijelu meča bili u prednosti, najviše sa plus 12, ali su u završnici duela u Viskonsinu podbacili i najboljem timu ligaškog dela takmičenja dozvolili su da duel završi serijom 10:0 i povede u odlučujućoj seriji na Istoku.

Gosti iz Kanade su 3:33 minuta pre kraja vodili 100:98, međutim, do kraja meča nisu postigli koš, što su Baksi predvođeni raspoloženim Brukom Lopezom iskoristili i zabilježili trijumf. Centar Baksa je u završnici postigao 5 od ukupno 30 poena (rekord u plej-ofu) i svom timu trasirao put do pobjede.

Baksi su u doigravanju pretrpeli samo jedan poraz (Bruklin 4-0, Boston 4-1), dok je ekipa iz Ontarija u sedam utakmica eliminisala Filadelfiju u drugoj rundi doigravanja, dok je na startu bila bolja od Orlanda (4-1).

Odličnog Lopeza (30p, 12/21 iz igre, 4/11 za tri, 11sk) pratio je ne toliko zapaženi Janis Adetokumbo sa 24 poena (7/16 iz igre, 9/12 slobodna bacanja), 14 skokova, 6 asistencija i 3 blokade, Malkolm Brongdon je dodao 15 (3/6 za tri), a Nikola Mitorić 13 (3/9 iz igre, 1/6 za tri, 6/6 slobodna bacanja), uz 6 skokova za 25 minuta.

U poraženom timu Kavaj Lenard je postigao 31 poen (10/26 iz igre, 1/5 za tri, 10/10 slobodna bacanja), međutim, nedostajao je njegov učinak u posljednjoj deonici, Kajl Lauri je u drugom poluvremenu skoro sam predvodio svoj tim i meč je završio sa 30 poena (10/15 iz igre, 7/9 za tri, 3/4 slobodna bacanja), a dvocifren je bio i Paskal Sjakam sa 15 poena.

Milvoki je posljednji put učesnik velikog finala bio u sezoni 1973/74. kada su poraženi od Bostona 4-3. Toronto je drugi put u istoriji u finalu konferencije – u sezoni 2015/16. izgubili su od Klivlenda 4-2.

Tok meča:

Baksi su bolje počeli utakmicu, poveli su 4:0, pa 8:3, ali je Toronto ima spreman odgovor. Raspoloženi gosti su serijom 16:0 preokrenuli rezultat i u 6. minutu prvi put su došli do dvocifrene prednosti – 19:8, uz sjajan šut za tri poena 5/8.

Reptorsi su odlično odigrali prvih 12 minuta i potpuno su kontrolisali dešavanja na terenu. Jedino je Adetokumbo došao do izražaja sa 9 poena, ali gosti su na drugoj strani pogodili sedam trojki i poslije prvog perioda vodili su 34:23.

Milvoki je u drugoj četvrtini bio nešto bolji, uspio je da iskontroliše šut gostiju, a serijom 11:2 vratio se na svega 3 poena minusa (39:42). Tim iz Ontarija je, međutim, brzo reagovao, nije paničio, i ubrzo je ponovo imao dvocifreni plus – 50:40.

Reptorsi su do odlaska na odmor zadžali prednost i posle 24 minuta vodiili su 59:51. Gosti su ubacili 10 trojki iz 22 pokušaja, Lenard je bio najefikasniji sa 15 poena, Paskal Siakam je dodao 11, a Kajl Lauri 9 (3/4 za tri). U domaćem timu Adetokumbo je upisao 13, Bruk Lopez 12, a Malkolm Brongdon 11 poena (3/5 za tri).

Kod rezultata 62:63 Adetokumbo je promašio dva penala i ubrzo je stilga kazna. Reptorsi su serijom 9:0, zaključno sa trojkom Laurija, odbili i ovaj nalet Baksa i sredinom treće četvrtine vodili su 72:62.

Baksi su sve vrijeme bili za petama gostima, ali nikako nisu uspevali u kontinuitetu da odigraju dobro i eventualno preokrenu rezultat. Sjakam je u posljednjoj sekundi treće četvrtine pogodio trojku preko Adetokumba i svom timu obezbijedio 7 poena viška – 83:76.

Domaća ekipa je odlučujuću četvrtinu počela serijom 5:0 i posle mnogo vremena konačno je povela 84:83, ali Lauri je petom trojkom iz šest pokušaja već u sljedećem napadu utišao navijače Baksa.

Midlton i Mirotić su postigli po trojku (ukupno 2/12), Lauri je u tim trenucima bio jedini raspoložen igrač Reptorsa, a Brongdon je zakucavanjem 6:33 minuta pre kraja meča “zapalio” dvoranu – 96:91.

Toronto je u igri održavao Lauri, koji je pogodio još jednu trojku – 96:94, potom jedan od dva penala, pa još jednu trojku za izjednačenje 98:98 na 4:02 minuta prije kraja. Plejmejker gostiju je u poslednjoj četvrtini postigao 14 poena, a trojke šutira 7/8.

Toronto je kod rezultata 100:99 imao napad, Lauri je oklevao da šutne trojku i ubrzo je usledila kazna i 5 brzih poena (zakucavanje plus trojka) sjajnog Lopeza za vođstvo Baksa 104:99 na 1:55 minuta pre kraja. Centar Milvokija u sljedećem napadu gostiju odigrao je i odličnu odbranu nad Lenardom.

Ključne poena postigao je Bledso sa linije slobodnih bacanja 42 sekunde prije kraja – 106:100. Reptorsi su bez koša tri minuta – posljednji sa penala postigao je Lenard 3:33 minuta prije kraja.

Midlton je pogodio još dva penala – 108:100 i to je bio konačan rezultat.