Svijet

Roj dronova prati tajfun Noul u Kini

Kineski meteorolozi su prvi put u istoriji upotrijebili roj bespilotnih letjelica za praćenje tajfuna, a prvi takav slučaj bio je tajfun Noul, poznat i kao Hongsi, saopštila je Kineska centralna televizija (CCTV). Roj dronova prati tajfun dok se kreće ka sjeveru, prema kopnu, i već je zabilježio udar vjetra jačine 45 metara u sekundi.

Inovativni sistem dronova u meteorologiji

Za razliku od pojedinačnih bespilotnih letjelica, meteorolozi su koristili međusobno povezani sistem dronova koji omogućava istovremenu detekciju atmosferskih elemenata na više tačaka i u više slojeva vazdušnog prostora. Ova tehnologija pruža daleko preciznije podatke o razvoju i kretanju tajfuna, što je od ključnog značaja za pravovremeno upozoravanje stanovništva.

Tajfun pogodio južnu Kinu

Tajfun Noul pogodio je danas u ranim jutarnjim časovima po lokalnom vremenu južnu kinesku provinciju Guangdong, noseći sa sobom vjetrove jačine 45 m/s. Vlasti su izdale najviši, crveni stepen upozorenja na vremenske nepogode, a iz potencijalno opasnih područja evakuisano je više od 710.000 ljudi. Ovaj tajfun je najjači koji je pogodio Kinu tokom 2026. godine.

Izvor: Glas Srpske

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Povezani članci

Back to top button