Kolumne

Borenović: Pravda za Davida svima nama vratila nadu da ima smisla boriti se za one osnovne ljudske vrijednosti

Predsjednik PDP Branislav Borenović uputio je pismo građanima Republike Srpske. Pismo prenosimo u cijelosti:

Poštovani prijatelji, kolege, sugrađani, građani Banjaluke i cijele Republike Srpske,

Još jednom želim svima da se od srca najiskrenije zahvalim na podršci koju smo i ja lično i Partija demokratskog progresa dobili od svih vas, ne samo na proteklim izborima, nego u zadnje dvije godine. Bili smo zajedno u dobru i zlu, podržavali smo i pomagali jedne druge, bili smo jedan tim. Osjetio sam novu energiju, ponos što vas sve poznajem i što sam dobio šansu da zajedno sa vama mijenjam i unaprijeđujem našu Republiku Srpsku za koju sam se u rovu borio sa vama i sa vašim očevima.

Loading...

Želim jasno da poručim da ta borba nije ni izblizu gotova. Nastavićemo dalje da oslobađamo Republiku Srpsku, ulicu po ulicu, naselje po naselje, grad po grad. Ništa od toga nije uradio PDP niti Branislav Borenović sam. To ste, prije svih, uradili vi sami. Novu energiju u Banjoj Luci su pokrenuli hrabri ljudi oko grupe “Pravda za Davida” koji su u svima nama vratili nadu da ima smisla boriti se za one osnovne ljudske vrijednosti: istinu, pravdu, poštenje, čast.

Svi smo bili klonuli duhom, nekako je apatija prijetila da okuje naš grad i našu zemlju, ali je onda kočićevskim obrtom David savladao Golijata i pokazao mu da snaga zaista ne leži u topuzu, nego u ljudskosti. Građani Banje Luke koji su mjesecima podržavali iskrenu borbu porodice Dragičević da dođe do istine i pravde za svoga ubijenog sina dali su meni i PDP-u značajno povjerenje da se borimo za iste te ciljeve.

Mi to povjerenje nećemo iznevjeriti. Na proteklim izborima se pokazalo da borba za istinu i pravdu postoji u svakom segmentu našeg društva. Borba za istinu i pravdu za Davida, borba za slobodne i fer izbore, borba za institucije koje služe građanima, a ne obrnuto. Želim jasno da poručim da su ljudi, Banjalučani, okupljeni oko istine i pravde oslobodili na proteklim izborima Banju Luku, ali da svi zajedno moramo i dalje sa još više energije i entuzijazma raditi da oslobađamo cijelu Republiku Srpsku od zločina, nestručnosti, korupcije, zla.

To je borba svih nas. Nikad neću dozvoliti da bilo ko u PDP-u kaže da su svi u PDP-u dobri, divni i krasni, a da su u nekoj drugoj partiji, pa čak i onim vladajućim, svi zli, loši i pokvareni. Dobrih ljudi ima svuda, a najviše van partija. Oni su juče dali svoju podršku PDP-u i njima želim jasno da poručim da je moj mandat njihov mandat, te da ako oni smatraju da je potrebno da ga se odreknem, isti im odmah dajem na raspolaganje. Nisam ušao u politiku da bih dobio fotelju, pojma nemam ni ko je sve prošao u Narodnu skupštinu Republike Srpske i Parlamentarnu skupštinu BiH i to me i ne zanima. Ja sam tu zbog svoga naroda i svoje zemlje, i šta mi ljudi koji su me izabrali kažu, to ću i da uradim.

Posebno svima želim da poručim i da ćemo braniti svaki dobijeni glas na ovim izborima. Ne damo nikom da mu prođe niti jedna, ma i najmanja nepravilnost. Danas podnosimo opširan dopis Centralnoj izbornoj komisiji o uočenim nepravilnostima na proteklim izborima. Iskoristićemo sve jednu pravnu mogućnost da se izborna volja građana sačuva. Za svaki propust, namjeran ili nenamjeran, tražićemo odgovornost i tražićemo istinu.

Ponavljam, apsolutno sva pravna sredstva ćemo iskoristiti kako bismo argumentovano pokazali da su u toku izbornog dana, ali i prije njega, izvršene brojne nepravilnosti i nećemo stati dok sve to ne istjeramo na čistac.

Dalje, svom snagom i energijom ćemo pokrenuti proces izmjena Izbornog zakona da bi svaki sljedeći izbori bili daleko pošteniji i tačniji. Ovakav Izborni zakon više ne dozvoljava da se organizuju fer izbori. Želimo da se uvedu novine u tome da se svaki glasački listić skenira i da se uvede elektronsko prebrojavanje glasačkih listića. Insistiramo na uvođenju video-nadzora na biračkim mjestima, čak i na opciji elektronskog glasanja. Ma dosta je više manipulacija narodnom voljom.

Sljedeća stvar, tražimo promjene u Upravnom odboru RTRS-a. U isti moraju ući i ljudi koji misle svojom, a ne tuđom glavom. Dosta je više laži RTRS-a, dosta je više njihovog sijanja mržnje među ljudima u Republici Srpskoj. Podijelili su ljude, mržnja i zlo su ih obuzeli, od nečega što treba biti ponos svih nas, mjesto objektivnih informacija i argumentovane kritike svih politika RTRS je voljom mračnih umova postao gebelsovski instrument najstrašnije propagande. A protiv čega? Protiv građana Republike Srpske koji se ne slažu sa idejama tih mračnih umova.

Nema razgovora niti sa jednom političkom strankom koja ne prihvati ovaj dnevni red. Dakle, prvo utvrđivanje istine i pravde u svim nerazjašnjenjim zločinima u Republici Srpskoj i stvaranje mehanizama da se učionioci tih zločina kazne. Drugo, utvrđivanje stvarne izborne volje građana. Treće, promjena Izbornog zakona na način koji će omogućiti istinski fer izbore. Četvrto, suštinske promjene u načinu funkcionisanja RTRS-a i njegove uređivačke politike.

Pozivamo sve slobodoumne građane da nam upute sve svoje argumentovane kritike u svemu u čemu griješimo. Mi želimo da razgovaramo otvoreno sa svima, a prvo sa ljudima koji su nas podržali na proteklim izborima i koji imaju pravo da nas kritikuju u vezi naših grešaka, pa čak i kad tih grešaka nema. kroz organe PDP-a, posebno kroz Politički forum, lično ću u narednim danima inicirati dijalog sa predstavnicima građana koji istinski žele promjene na bolje u Republici Srpskoj. Svakako da smatramo da nismo bezgrešni i da dobrih ljudi ima i u drugim partijama.

Njima svima upućujem poruku – nećemo se boriti protiv vas, dobri ljudi. Borimo se protiv negativnih pojava. Uvjeren sam da većina glasača svih stranaka u Republici Srpskoj jesu dobri, čestiti i pošteni ljudi. Pa sa vama svima hoću da radim, ne zanimaju me partijska sektašenja. Okrenimo se jedni drugima, ne dajmo da nas zavađaju i dijele.

Kakve god da su institucije Republike Srpske, samo preko njih možemo ostvariti civilizovan poredak. Koliko god da su pune korupcije, njih ne možemo rušiti, njih moramo mijenjati i oslobađati tog koruptivnog zla. Kamen po kamen, milimetar po milimetar, vratićemo vjeru čestitim ljudima u njima da ima smisla pošteno raditi svoj posao, da ima smisla biti na strani svog naroda, a ne tajkuna i zločinaca.

Moramo se boriti za njih, jer mi samo Republiku Srpsku imamo i nikad je se nećemo odreći. I ovi ljudi što mjesecima u centru Banje Luke traže istinu i pravdu zapravo su najveći zaštitnici naših institucija, jer ne daju da te institucije do kraja unište zli ljudi koji su sve izopačili i sve žele da obesmisle, pa i samu Republiku Srpsku. Ne damo im to!

Oslobodićemo Republiku Srpsku. Volimo je, ona je naša. Ne damo je nitkovima, zločincima i prevarantima. Ako bilo ko smatra da nešto lično griješim, ako bilo ko misli da sam ovu borbu vodio zbog fotelje, neka mi to kaže u lice. Zajedno sa ljudima iz Banje Luke i Republike Srpske koji su pošteni i dobronamjerni, zajedno sa ljudima koji su mi i dali mandat, donijeću veoma laku odluku da se odmah odreknem tog mandata ako će to pomoći ostvarenju našeg cilja, a to jeste pravedna, bolja, humanija, slobodnija i prosperitetnija Republika Srpska, kaže se u pismu predsjednika PDP-a Branislava Borenovića.

Izvor
BN
Ključne riječi
Loading...
Obavještenja
Obavijesti me o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
Close
Close

Blokiranje reklama

Molimo Vas da nas podržite tako što ćete isključiti blokiranje reklama. Nakon isključenja, ponovo učitajte ovu stranicu (Reload). Hvala!