Izmjene u javnom saobraćaju: Autobusi će voziti sve DO PONOĆI
Iz Gradske uprave Banjaluka najavili su da će autobuske linije ubuduće saobraćati i poslije 23 sata, ali se tome protive prevoznici.
I ranije je bilo zahtjeva građana i pokušaja da se u Banjaluci uvedu noćne linije, međutim sve se neslavno završilo. Prevoznici su tada ispričali da je odziv putnika bio jako slab, uglavnom se vozila pripita omladina poslije noćnih izlazaka, znala je intervenisati čak i policija, zbog čega su linije ukinte.
Iz Odjeljenja za saobraćaj i puteve poručuju da se ovaj put neće raditi o klasičnim noćnim linijama, već dodatnim polascima, tako da posljednji termini vožnje budu oko ponoći.
– Banjaluka je veliki grad i kultura življenja i potrebe građana su već takve da je potrebno da autobusi saobraćaju do ponoći, umjesto do 23 sata kao sada. Smatramo da je to opravdano i zadužićemo Odsjek za saobraćaj da uradi analizu da se uvede nekoliko eksperimentalnih linija – izjavio je načelnik Odeljenja Slaviša Sandić, napominjući da bi to mogle biti frekventne linije 1, 13, 14 i 10.
Činjenica je, dodaje, da u javnom prevozu ima sve manje putnika, ali isto tako, smatra on, grad kao što je Banjaluka treba da ima autobuse koji voze do ponoći. Ako analiza pokaže da je opravdan polazak linija u 24 sata, najavljuje Sandić, one će biti i zvanično registrovane.
Mada mnogi građani pozdravljaju ovu inicijativu, sa dodatnim poslom nisu saglasni prevoznici.
– Baš bih volio da vidim ko će se to radnim danima voziti do ponoći. Mislim stvarno da nema potrebe za produžavanjem polazaka, autobusi su prazni, zagađujemo dodatno grad i povećavamo troškove, zbog možda pet zainteresovanih građana. Pri tom, onda treba odrediti i drugu cijenu karte, jer vozačima treba platiti dodatke za noćni rad – ističe direktor „Autoprevoza“ Dejan Mijić.
Poručuje i da je prije uvođenja eksperimentalnih linija prvo trebalo istražiti tržište i o svemu popričati sa prevoznicima. I sada, naglašava Mijić, ima linija koje iz centra grada kreću u 23.20, i to je sasvim dovoljno.
– Ako se sve uvodi zbog zahtjeva par pojedinaca, onda to znači da svako može doći i tražiti šta mu se prohtije. Za pojedinačne slučajeve postoji i taksi. Hoće li se taksisti buniti zbog dodatnih autobuskih polazaka, kad ni ovako nemaju dovoljno putnika – pita on.
Ova ideja, dodaje, može eventualno da se realizuje ljeti kada i ugostiteljski objekti rade duže, ali svim drugim mjesecima je bespotrebno.
Pojedini vozači autobusa sa kojima smo razgovarali kažu da je istina da nakon 23 sata skoro da nema putnika, jer su radnici mahom završili s poslom, ali ipak nisu protiv ove ideje.
– Grad je veliki, omladina se zna vraćati kući u ta doba i opet je sigurnije da idu autobusom nego pješke. Što da ne bude još jedan polazak? Ima prostora za to samo ako ima volje. Meni nije problem voziti, a prevoznici samo kukaju. Zarađuju oni sasvim dovoljno – ispričao nam je jedan dugogodišnji vozač.
Sve manje putnika
Iz “Autoprevoza” tvrde da im se konstantno smanjuje broj putnika.
– Upravo smo radili analizu prodatih karata. Imamo 8 odsto manje prodatih radničkih karata nego u martu prošle godine. I ovako radimo na rubu rentabilnosti – kažu u ovoj firmi.