Banjaluka

Pokretna ambulanta u Banjaluci na Laušu počela preventivne preglede

Danas je pokretna ambulanta u Banjaluci na stadionu Lauš počela s preventivnim pregledima. Lider pokreta „Volja naroda Srpske“ dr Vlado Đajić obavio je besplatne preglede krvnih sudova vrata i glave, a već kod prvog pacijenta otkriveno je oboljenje za koje on nije znao.

Đajić je rekao da se na ovaj način nastavlja projekat prevencije moždanog udara koji traje više od petnaest godina i u okviru kojeg je do sada pregledano više od 60.000 građana. Pokretna ambulanta, dodao je, opremljena je po najsavremenijim standardima, a cilj je da pregledi budu omogućeni u svakoj opštini i svakom gradu u Republici Srpskoj.

On je naglasio da riječ nije o predizbornoj atrakciji, već o nastavku projekta zasnovanog na njegovom dugogodišnjem iskustvu i potrebi da pregledi budu dostupni što većem broju ljudi. Prema njegovim riječima, ovakvi pregledi mogu spriječiti do 50 odsto moždanih udara, u skladu s iskustvom i preporukama Svjetske zdravstvene organizacije.

Prvi pacijent i otkriveni problemi

Đajić je kazao da je prvi pacijent pregledan u pokretnoj ambulanti imao značajne promjene na krvnim sudovima, ali i ozbiljan problem sa štitnom žlijezdom o kojem nije imao informaciju. Istakao je da je do sada kod 8.000 pacijenata otkrio bolesti štitne žlijezde i druga oboljenja, a da pacijenti nisu bili svjesni tih dijagnoza.

Prevencija sve važnija za mlađe

Prema njegovim riječima, moždani udar sve češće pogađa mlađe osobe, što svakodnevno primjećuje tokom vizita u Univerzitetskom kliničkom centru. Zbog toga je prevencija, kako je poručio, danas važnija nego ikada.

Pregled krvnih sudova vrata i glave posebno se preporučuje osobama koje u porodici imaju nekoga ko je preživio moždani udar, kao i onima s visokim krvnim pritiskom, šećernom bolešću, povišenim lipidima, te pušačima i osobama izloženim stresu.

Poziv građanima i nastavak pregleda

Đajić je poručio da je ponosan na više od petnaest godina trajanja ovog projekta i ponovio da on nije dio predizborne priče, jer je s pregledima počeo prije nego što je ušao u politiku. Građane je pozvao da se jave na broj telefona 066 408 408, uz obećanje da će tim napraviti spiskove i doći u svaki grad i opštinu.

Kako je najavio, prva pokretna ambulanta u Republici Srpskoj sutra će ponovo biti na Laušu.

Izvor
Srpskainfo

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button