VELIKI PRAZNIK: Danas je Ognjena Marija
Srpska pravoslavna crkva i njeni vjernici obilježavaji danas veliki praznik - Svetu velikomučenicu Marinu, u narodu poznatu kao Ognjena Marija.

Mošti ove svetiteljke počivaju u manastiru Svete Marine u Albaniji, na planini Longa iznad Ohridskog jezera.
Praznik Ognjena Marija, kao i praznici svetiteljki koji slede u avgustu – Blaga Marija i Trnova Petka, u crkvenom kalendaru nije upisan crvenim slovima, ali spada u veoma važne i poštovane praznike u srpskom narodu, pogotovo među ženama.
Ovu svetiteljku posebno poštuju žene tako da se tog dana ne radi ni u kući, ni u polju, a u narodu se kaže da na Ognjenu Mariju “ne valja ni konac u iglu udjenuti”.
Prema narodnom vjerovanju, Sveta Marina pali i kažnjava ognjem i, kao Sveti Ilija koji kažnjava gromom, ona spada u “ognjevite” svece.
Običaj je da se na ovaj praznik, kada zbog velike vrućine “gori nebo i zemlja”, ne rade nikakvi poslovi.
U narodnom predanju čuvaju se primjeri o vatri ili gromovima koji su u vrele praznične dane spalili žito, sijeno i domove ljudi koji su se ogriješili radeći na praznik Ognjene Marije.
Prema narodnom vjerovanju, Ognjena Marija pali i kažnjava ognjem, a grmljavina na ovaj dan tumači se kao “loš znak”.
To može da označava, kako kažu predanja, tešku i sušnu godinu, dok ima i tumačenja da to može ukazivati na bolest i siromaštvo.
Sveta mučenica Marina je rodom je iz Antiohije, krstila se u 12. godini i rano je ostala bez majke, a otac ju je, kada je saznao da je hrišćanka, otjerao od kuće.
Prema narodnim vjerovanjima, na Ognjenu Mariju treba izbjegavati i kupanje u rijekama i drugim “velikim vodama”. Navodno se svake godine na današnji dan dešavaju utapanja i davljenja u rijekama i jezerima.
Na putu iz Antiohije ona je srela eparha Olimvrija koji je pošao da goni hrišćane.
Pošto je odbila ponuđeni brak i zbog njene vere u Gospoda Isusa Hrista, gnjevni eparh naredi da je izlože najgorim mukama.
Sveta velikomučenica Marina posječena je mačem u 16. godini, u doba cara Dioklecijana.
Mošti ove svetiteljke nalazile su se u Carigradu do dolaska krstaša, a danas se njena ruka nalazi u svetogorskom manastiru Vatopedu.
U manastiru Svete Marine u Albaniji, na planini Longa iznad Ohridskog jezera, počivaju njene čudotvorne i svete mošti, koje posjećuju i klanjaju im se i pravoslavni i muslimani.
Ognjenu Mariju neke pravoslavne porodice obilježavaju kao krsnu slavu.